بهداشت دهان و دندان در کودکان

بهداشت دهان و دندان در کودکان

از آنجا که کودکان دارای دندان شیری هستند  و آنها را از دست می دهند. بسیاری از والدین بر این باور هستند که مراقبت از دندان های کودکانه از اهمیت کمتری برخوردار است. اما این گونه نیست، دندان های شیری کودکان به اندازه دندان های دائمی دارای اهمیت بوده و به مراقبت نیاز دارند.

دندان های شیری علاوه بر کمک به جویدن و تکلم کودک، فضای لازم برای رویش دندان های دائمی را فراهم می سازند. هنگامیکه یک دندان شیری خیلی زودتر از زمان طبیعی از دست برود دندان هاي مجاور به سمت فضای خالي حركت كرده و فضاي موجود را تنگ تر مي نمايند. لذا رويش دندان دايمي دچار مشكل مي شود و می تواند سبب کج شدن دندان های دائمی گردد. بنابراین حفظ و نگه داری دندان های شیری به سلامت دندان های دائمی کمک می کند. علاوه بر این پوسیدگی در دندان های شیری احتمال پوسیدگی دندان های دائمی را افزایش می دهد.
بنابراین والدین باید به دنبال روش های صحیح برای مراقبت از دندان های کودکان خود باشند. راهکار های زیر  روش های  مناسبی برای بهداشت دهان و دندان کودک می باشد:

  1. استفاده از خمیر دندان فلوراید دار  از ۳ سالگی
  2. برای هر بار استفاده به اندازه یک نخود از خمیر دندان استفاده کنید و مطمئن شوید که کودک بعد از مصرف آن را به طور کامل از دهان خارج می کند
  3. عمل مسواک زدن باید دو بار در روز انجام شود
  4. هنگامیکه دندان ها به هم نزدیک شدند، یک بار در روز از نخ دندان استفاده شود
  5. در کودکان بالای ۶ سال از دهان شویه کودک مناسب مانند دهان شویه کودک وی وان استفاده شود
  6. از قبل از اولین سال تولد کودک، مراجعه به دندان پزشک به صورت مرتب انجام شود.