پوسیدگی دندان

teeth-decay

پوسیدگی دندان رایج ترین اختلال مربوط به دهان و دندان است. این اختلال یک بیماری عفونی است که بر اثر استفاده بیش از اندازه قند و کربوهیدرات ها در رژیم غذایی روزانه رخ می دهد.

پوسیدگی دندان در واقع از بین رفتن مینای دندان است که عمدتاً بر اثر اسید حاصل از فعالیت باکتری ها رخ می دهد. باکتری ها در تمام فضای حفره دهانی وجود دارند. باکتری های دهان همراه با باقی مانده های غذایی به طور مداوم لایه چسبناکی را بر روی دندان تشکیل می دهند که پلاک دندانی نام دارد.

بعد از هر وعده غذایی، باکتری های پلاک، قند موجود در باقی مانده های غذایی را مصرف کرده و اسید تولید می کنند که به مینای دندان آسیب می رساند. تداوم این حملات اسیدی موجب ضعیف شدن مینای دندان و در نهایت پوسیدگی دندان می شود.

پوسیدگی دندان در مراحل اولیه علائم زیادی ندارد ولی هنگامی که پوسیدگی تا عاج دندان پیشرفت کند، می تواند موجب حساسیت دندانی شود. لکه های قهوه ای قابل رویت روی دندان از نشانه های مهم پوسیدگی دندان است.

اغلب پوسیدگی های دندانی در مراحل اولیه برای دندان پزشک قابل تشخیص است. از آنجا که درمان پوسیدگی های اولیه بسیار راحت تر و کم هزینه تر از درمان پوسیدگی های پیشرفته است، مراجعه دورره ای به دندان پزشک توصیه می شود.

کاهش ریسک ابتلا به پوسیدگی دندان و درمان آن، در سه مرحله پیشگیری، رمینراله شدن و پر کردن دندان بررسی می شود:

  • پیشگیری: روش های متعددی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان وجود دارد که مهمترین آنها شامل موارد زیر می باشند:
  • رژیم غذایی مناسب: نوشیدنی های قندی، مواد غذایی شیرین و استفاده بیش از حد از کربوهیدرات ها برای سلامت دندان مضر است.
  • رعایت بهداشت دهان و دندان: از بین بردن پلاک دندان توسط استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان صورت می گیرد. استفاده از دهان شویه به صورت روزانه به کنترل جمعیت باکتری های دهان کمک می کند.
  • رمینراله شدن: پوسیدگی های سطحی طی فرایندی به نام رمینراله شدن، قابل ترمیم هستند. در این فرایند مواد معدنی مثل فلوراید و کلسیم به سخت شدن دوباره مینای دندان کمک می کنندو فلوراید سبب مقاوم شدن مینای دندان در برابر حملات اسیدی می شود. این ماده معدنی را می توان به صورت خمیر دندان و دهان شویه، آب و مکمل های حاوی فلوراید و وارنیش استفاده کرد. میزان استفاده از فلوراید باید به دقت کنترل شود زیرا استفاده بیش از اندازه فلوراید می تواند سمی باشد.
  • پر کردن دندان: هنگامیکه پوسیدگی به حدی پیشرفت کند که ترمیم آن در اثر فرایند رمینراله شدن امکان پذیر نباشد باید توسط دندان پزشک پر شود